13 października, 2024

Szwedzki stół- tradycja łącząca przyjemne z pożytecznym.

Każde przedszkole ma swoje wypracowane przez lata  i sprawdzone zwyczaje oraz tradycje. Nie inaczej jest w naszej placówce.Obok wspaniałych i uwielbianych przez całą naszą społeczność tradycji np. uroczystych urodzin, celebrowania spotkań i świąt z bliskimi czy też Festynu Rodzinnego z Teatrem Rodziców dbamy o rozwój samodzielności i kształtowanie umiejętności społecznych naszych podopiecznych. Wprawdzie cały dzień i każda chwila spędzona w przedszkolu służy właściwie temu celowi , ale przecież nic tak dobrze nie zacieśnia relacji i rozwija społecznie jak wspólny , spożyty w przyjaznej atmosferze posiłek –  czyż nie ?:) Nasze Przedszkolaki – jak na placówkę integracyjną przystało-od zawsze siadały do posiłków przy wspólnych stołach . Wiedzieliśmy jednak,że to nie wystarczy ,by w pełni skorzystać z dobrodziejstwa tego momentu w ciągu dnia, poszliśmy dalej i tak od początku istnienia placówki Nasze Przedszkolaki korzystają z modelu Szwedzkiego Stołu tzn.same decydują co , ile i w jakich zestawieniach zjedzą , samodzielnie przygotowują sobie z wystawionych produktów np. kanapkę na śniadanie lub deser na podwieczorek , a na obiad nakładają zgodnie z własną potrzebą poszczególne produkty na talerz. Najważniejsze jednak jest nie  nakładanie sobie na talerz produktów, ale cierpliwe czekanie na swoją kolej, zwracanie uwagi na to, by starczyło również dla innych dzieci siedzących przy stole, podawanie kolegom półmisków , gdy o to poproszą oczywiście , a więc i utrwalanie  zwrotów grzecznościowych. Zalety tego rozwiązania dla wszechstronnego rozwoju dziecka można by  wymieniać jeszcze długo. Drodzy Dorośli- uwierzcie proszę ,że Wasze Pociechy są dzielne i samodzielne! Pozwólcie im się wykazać w domu i poza nim.Satysfakcja i duma z obu stron  gwarantowana:)