„Schodzenie do poziomu przedszkolaka nie jest zniżaniem się, lecz Odkryciem.”

~( autor nieznany )

Wydaje się, że takie właśnie motto właściwie charakteryzuje postawę naszej kadry. Praca w przedszkolu, dodatkowo w przedszkolu integracyjnym, wymaga szczególnych predyspozycji. Potrzebna jest otwartość w kontaktach z ludźmi, podmiotowe ich traktowanie, akceptowanie niepełnosprawności, inności, znajomość problemów podopiecznych. Potrzebna jest też postawa opiekuńcza, bo- nawiązując do metafory nazwy – dziecko jest dla nas jak delikatne ziarenko, które tymczasem trzeba wspierać, ochraniać, dostarczać tego, co ważne – i cierpliwie czekać, aż samo wzmocni się i pięknie rozkwitnie. Dlatego po trosze wszyscy czujemy się „ogrodnikami w leśnej szkółce lub kwiatowym ogrodzie”.

Nasi nauczyciele muszą być dobrymi fachowcami tak, by umieć prowadzić zajęcia w grupach różnorodnych pod względem poziomu rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci . Muszą też poszukiwać nowych rozwiązań, bo te stare nie zawsze się sprawdzają w nowych sytuacjach (choć wielu z nas ceni także tradycję). Muszą mieć pokorę i być gotowym także na porażki, bo nie zawsze wszystko się udaje mimo najlepszych chęci. Muszą także posiadać umiejętność rozmawiania z rodzicami, przejawiać zdolności empatyczne – zrozumienia bardzo trudnej nieraz sytuacji rodziców i tego, co przeżywają – zarówno rodzice dzieci niepełnosprawnych jak i zdrowych – oni także mają swoje problemy i nieraz potrzebują wsparcia. Wreszcie – umieć być opiekunem merytorycznym i superwizorem dla studentów oraz umieć współpracować z kadrą niepedagogiczną tak, by wszyscy pracownicy czuli się odpowiedzialni za dzieci i ich wychowanie.

Mimo różnorodnych charakterów i temperamentów wszystkich nas określa jedna, wspólna postawa NAUCZYCIEL – OGRODNIK, jak na „Zaczarowane Ziarenko ” przystało! ???? Szczególną wagę przykładamy do dbałości o indywidualne potrzeby dzieci. Są one dla nas jak delikatne ziarenka, które trzeba wspierać, ochraniać i z uczuciem pielęgnować, by wykiełkowały i zmieniły się w zdrowe i piękne rośliny!

Kadra w roku szkolnym 2023/2024

Dyrektor przedszkola