21 października, 2024

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Olimpijskie Zmagania Przedszkolaków”.

W piątek 18.10 2024 roku zakończyliśmy w przedszkolu trwający od 16 września ogromny i pełen atrakcyjnych wydarzeń projekt edukacyjny Warszawskiego Oddziału Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP „Olimpijskie Zmagania Przedszkolaków”. Inspiracją do opracowania projektu było ustanowienie przez Sejm RP roku 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków, a celem nadrzędnym tego wielkiego organizacyjnego przedsięwzięcia było promowanie zdrowego stylu życia i idei olimpijskiej w wychowaniu dzieci w duchu przyjaźni i współpracy.Najpierw w dniach 16.09.-20.09 odbył się „Tydzień Olimpijski”, w którym każdego dnia wszystkie nasze Przedszkolaki wraz ze swoimi Paniami uczestniczyły w tematycznych wydarzeniach.I tak po kolei : w poniedziałek rozpoczęliśmy uroczyście tydzień oraz w grupach odbyły się zajęcia na temat Igrzysk Olimpijskich; we wtorek – w ramach „Spotkań Dobrosąsiedzkich” nasze Średniaki odwiedziły Przedszkole nr 135 przy ul. Ringelbluma i tam z rówieśnikami bawiły się na sportowo, a tamtejsze Starszaki przyszły do nas ,by ćwiczyć i harcować z naszą najstarszą grupą;w środę -Tata Oli z gr.2 przyprowadził do naszej sali gimnastycznej swoich silnych – wysportowanych kolegów z drużyny i całe przedszkole z ogromną radością uczestniczyło w treningu Futbolu Amerykańskiego; w czwartek grupa 2 i 3 wraz z Paniami wybrały się na wycieczkę do Hali Sportowej „Koło”, gdzie zwiedziły obiekt,obserwowały „potrójną” lekcję w-fu (piłkę nożną , siatkówkę i piłkę ręczną) licealistów na boisku oraz spotkały się z trenerem wspinaczki sportowej -nie tylko oglądając , ale także próbując swoich sił na ściankach;w piątek obchodziliśmy Sportowy Dzień Przedszkolaka, Starszaki po południu wykonały piękny plakat olimpijski na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, a Pani Ewa wymyśliła kilka haseł zagrzewających do walki, z których dzieci wybrały jedno: OLIMPIJSKICH KÓŁEK PIĘĆ DAJE NAM DO SPORTU CHĘĆ:) Nie był to koniec naszych przedszkolnych działań promujących ruch i idee olimpizmu. 25.09. Starszaki postanowiły poznać kolejny – po hali „Koło”- obiekt sportowy , a mianowicie „Stadion Olimpii”. W międzyczasie wszystkie grupy oglądały filmy tematyczne, wykonywały prace plastyczne i dzielnie- jak olimpijczycy-  ćwiczyły na zajęciach ruchowych. Maluchy też nie chciały być gorsze , dlatego 14.10 odważnie i z radością pokonywały trudny tor przeszkód. Ale najważniejszym wydarzeniem podczas trwania całego projektu była wizyta w naszym przedszkolu UCZESTNIKA  I MEDALISTY 4 OLIMPIAD, WIELOKROTNEGO MISTRZA ŚWIATA I EUROPY W SZERMIERCE NA WÓZKACH – REPREZENTANTA POLSKI PANA ADRIANA CASTRO!!!Przybył do nas wraz z żoną- trenerką szermierki juniorskiej – 15 .10 i zachwycił wszystkich swą osobowością oraz niezłomnym charakterem. Rozmowa dzieci z Gościem wzbogacona fantastycznymi filmami ukazującymi nieograniczone możliwości osób niepełnosprawnych na pewno odmieniła na zawsze powszechny sposób postrzegania takich osób  , dała nadzieje i wzmocniła wszystkich pozytywnie! A trening szermierki i walki pod okiem Mistrza ,to już była „wisienka na torcie”:) Kiedy trochę ochłonęliśmy po tym wielkim przeżyciu, Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 148 przy ul. Ożarowskiej 69 zaprosili naszą najstarszą grupę do udziału w „Sportowym Turnieju Przedszkolaków”. Zaproszenie zostało przyjęte z entuzjazmem i tak 17.10 nasze Starszaki ruszyły na zawody . Poradziły sobie wspaniale  i wróciły zadowolone , obwieszone medalami niosąc dyplom i puchar:) Wszystko co dobre jednak zawsze się kończy. Nasze olimpijskie zmagania także dobiegły końca, a stało się to w piątek 18.10, kiedy to w grupach dzieci podsumowały zdobytą podczas projektu wiedzę rozwiązując różne zadania i odpowiadając na pytania w quizie olimpijskim. Ogrom wiedzy, zdobytych umiejętności, rozwiniętych nowych sprawności oraz kreatywnych działań  daje nadzieje,że choć cząstka tego pozostanie w Naszych Przedszkolakach i zdrowy styl życia,motywacja do uprawiania sportu oraz duma z osiągnięć polskich sportowców będzie Im towarzyszyć w kolejnych latach życia aż do wieku dojrzałego!