2 czerwca, 2024

Z życia przedszkola

Zakończenie projektu badawczego „Owady” w grupie Starszaków.

Mali Entomolodzy z grupy 3 prawie cały maj zgłębiali solidnie tematykę bzyczących i cykających stworzonek realizując projekt badawczy „Owady”. Dzieci były tak bardzo zainteresowane tą problematyką ,że w Siatce Pytań rozpoczynającej pracę projektową zadały ich aż 42!!! Aby odpowiedzieć na tyle pytań trzeba było naprawdę dużo doświadczać, obserwować, dociekać i działać:) Ale przecież na tym właśnie polega Metoda Projektów Badawczych, którą uwielbiamy pracować w „Zaczarowanym Ziarenku”. Starszaki obejrzały mnóstwo filmów naukowych, przejrzały wiele albumów , wysłuchały niezliczonej ilości opowiadań i zagadek o owadach, stworzyły całą galerię prac plastycznych w bardzo zróżnicowanych technikach , wykonały model biedronki – będący zarazem domkiem dla owadów,wzięły udział w dzielnicowym konkursie wiedzy o pszczołach, doskonaliły sprawność manualną wykonując trudne „owadowe”ćwiczenia grafomotoryczne, były na wielu wycieczkach tematycznych ( CNK, lasy, parki,łąki), rozmawiały z Ekspertem od Pszczół Murarek – Panią Renatką, ale także wraz z rodzicami rysowały owady w ankiecie rodzinnej i stworzyły fantastyczne rymowanki rodzinne w ramach konkursu projektowego. Aby poznać opinię  społeczności przedszkolnej na  temat tych wszystkich ciekawych stworzonek, Starszaki obeszły całą placówkę zadając pytania do ankiety , a potem wszystkie wyniki bardzo skrupulatnie policzyły i ogłosiły:) Aż wreszcie samodzielnie przygotowały kruche ciasteczka- motylki i babeczki- biedroneczki , którymi poczęstowały rodziców na uroczystym zakończeniu projektu 28 maja ( był to zarazem Dzień Mamy i Taty) i zaprezentowały nie tylko swój cały dorobek projektowy , ale także inscenizację, piosenki i tańce „owadowe”. Natomiast 29 maja Starszaki zaprosiły na wspólną zabawę grupę Maluszków i po występie wszyscy razem wesoło się bawili w biedronkowe i motylkowe zabawy muzyczne:) A kiedy już opadły emocje, Mali Entomolodzy zostali obdarowani przez swoje Panie  nagrodami, dyplomami i naklejkami w podziękowaniu za ciężką pracę. Wszyscy zyskaliśmy ogromną wiedzę , ale przede wszystkim wielki szacunek dla tych małych , a jakże ważnych dla naszej planety i dla nas ludzi stworzonek!

Ostatnie wpisy